8.8.2017

Nie na každej záhrade je kvalitná pôda, ktorá má dostatok živín a je vhodná na pestovanie. Tento nedostatok sa dá ale jednoducho vyriešiť pomocou kaskádových záhonov.

Namiešajte si vlastný zeminu

V kaskádovom záhonu je možné skombinovať niekoľko pôdnych typov podľa druhu rastliny. Je to teda oveľa lepšie riešenie, než sa spoliehať na zeminu, ktorá sa nachádza na záhrade. Ďalšou nespornou výhodou takého záhona je aj jednoduchší prístup. Hlavne starší ľudia majú problémy s chrbtom a hrbiť sa pri okopávanie či zalievanie rastlín pre nich nie je práve tou najideálnejšou rozcvičkou. Kaskádový záhon navyše chráni aj samotnú flóru, a to pred rôznymi hraboše či domácimi miláčikmi, ktorí si obyčajné záhony často pletú s ihriskom či dokonca so záchodom.

Tvorba záhonu

Vytvoriť kaskádový záhon nie je nič zložité. Stačí zohnať niekoľko dosiek a z nich vyrobiť krabicu bez veka. Obvyklá výška sa pohybuje okolo jedného metra. Kto však nemá na ručné práce bunky, môže siahnuť po prefabrikátu. Tie bývajú obvykle z betónu, ale k dostaniu sú aj prútené záhony. Betón je síce odolnejší, ale taký záhon je pomerne ťažký a jeho presun je tak veľmi komplikovaný. Kto chce sa záhonom z estetických či rýdzo praktických dôvodov v budúcnosti manipulovať, mal by si radšej vybrať drevenú či prútená verzii.

Ktoré rastliny?

Na otázku, aké rastliny pestovať v kaskádovom záhonu, je odpoveď jednoduchá - prakticky všetky. Na samotnej konštrukcii totiž príliš nezáleží. Iste, musí byť pevná a nesmie sa rozpadnú v polovici vegetačného obdobia, ale alfou a omegou je v tomto prípade hlavne pôda. Na kvalite pôdy závisí aj voľba rastlín. Môžu to byť ozdobné karafiáty alebo ruže či zelenina v podobe mrkvou, paradajok alebo cukiet. Záleží na majiteľovi.

Dokážu ušetriť veľa starostí

Kaskádové záhony na záhradu rozhodne patrí. Ich skonštruovanie nie je zložité a v najhoršom sa dajú zaobstarať aj v obchode. Navyše uchráni chrbát záhradkárov a aj samotné rastliny, ktoré by sa inak mohli stať obeťami rôznych nevítaných živočíchov.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.