19.7.2017

Skrášliť svoju záhradu môžete pomocou okrasné záhradné múriky. Vyrieši problém sa záhony aj neposlušným svahom.

Ochrana pred zvedavým pohľadom

Múriky v záhradách slúži k elegantnému rozčlenenie záhrady, ale sú tiež výtvarným prvkom. Oporné múry môžu na svoju spevnenie svahovitého pozemku u ktorého hrozí nadmerná erózie. Vzniknú tak menšie terasky, ktoré môžu poslúžiť tiež k odpočinku.

Aký materiál?

Materiál na stavbu oporné múriky môže byť rôzny. Postaviť ju možno z tehál alebo z betónu, ale aj z prírodného kameňa. Materiál zvolený pre stavbu múrika by mal korešpondovať s ostatnými stavbami v záhrade. Do záhrady oficiálnejšieho rázu zvoľte betón, do záhrady s voľne rastúcimi rastlinami kameň. Betónové múriky môžu byť sivé alebo z farebného betónu. Zvoliť môžete aj tvarovky, ktoré osadíte kvetinami.

Ako stavať?

Suché múriky sa budujú bez použitia spojív v podobe malty a cementu. Vyžadujú umiestnenia do 40 cm hlbokého lôžka, ktoré vysypete štrkom. Nízke múry z tehál alebo prírodného kameňa sa nezaobídu bez použitia spojovacieho materiálu do škár. Múrik do pravého uhla či zaoblenou je potreba stavať zo zviazaných kameňov. Vyššia múriky možno vybudovať z betónových blokov, ktoré sa položí do betónového lôžka.

Voľné priestory osázejte

Do medzier, ktoré medzi jednotlivými kameňmi vzniknú, je možné počas sezóny zasadiť rôzne rastliny. Zvoliť môžete nenáročné skalničky, rozchodníky či drobné paprade. Zeminu zmiešajte s pieskom a nasypte do medzier. Potom, čo nasadíte rastliny, je potreba je riadne utlačiť a poriadne zaliať. Potom o ne nebudete mať žiadnu starosť.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.