15.6.2017

Svahovitý terén na záhrade môže robiť celý rad problémov. Platí to hlavne vtedy, ak chcete stavať bazén alebo záhradný domček.

Bez základov

Aj keď sa už dnes dajú k ukotveniu využiť aj zemné skrutky, pre ktoré nie sú terénne nerovnosti problémom, bazén sa musí stoj čo stoj vybudovať na rovnom podloží. K zarovnanie nie je potrebná žiadna ťažká technika, bohato postačí vybudovať na správnom mieste opornú stenu. Ak je svah len malý, zaobídete sa bez kopanie základov. Rovinu najlepšie vytvoríte pomocou betónových blokov na kľúč. Dobre sa s nimi pracuje a sú veľmi pevné.

Korytá riek

Oporné múry nie sú iba súčasťou svahovitých záhradiek, ale fungujú aj ako robustný opory u korýt riek. Betónové bloky na oporné múry sú v tomto prípade oveľa odolnejšie nielen preto, že musí udržať ďaleko viac zeminy, ale hlavne preto, že je pôda nasiaknutá vodou a tým pádom aj oveľa ťažšie. A to je tiež dôvod, prečo je dôležité pre opornú stenu pri vode potreba vytvoriť dostatočne hlboké základy. Pri menších tokov ale nie je nutné pristupovať na použitie betónu. V mnohých prípadoch stačí aj kameň alebo tehla.

Pôsobí pekne

Nie všetky oporné múry musí pôsobiť stroho. Hlavne nižšia múriky môžu v kombinácii s vegetáciou vyzerať esteticky a byť v dokonalej harmónii so záhradnou architektúrou. Pre stavbu menších múrov sa využívajú hlavne svahovka. Dajú sa zohnať v neprebernom množstve rôznych tvarových a farebných variácií, ale to nie je ich hlavnou prednosťou. Najväčšou devízou svahovek je schopnosť fungovať aj ako kvetináče. Výber rastlinstva potom závisí hlavne na umiestnenie múriky smerom k svetovej strane a kvalite pôdy.

Prírodné materiály

Pre malú opornú stenu nie je nevyhnutné kupovať nový materiál, bohato postačí využiť staršie tehly či drevené trámy. Hlavne u trámov by ste si ale mali dať pozor na to, či nepodliehajú hnilobe či sa do nich nepustili červotoče. Drevená múr by vám totiž v takom prípade príliš dlho neslúžila.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.