24.4.2017

Svahovitý terén môže robiť nemalé problémy, najmä ak sa chystáte robiť na takom povrchu stavebné práce. Ale rovnako ako väčšina problémov aj tento má riešenie.

Moderné riešenie

Zachytenie zosúvajúceho sa svahu dnes nie je žiadna veda. Dokonca k tomu nepotrebujete ani žiadne odborníkmi. Ak si zvolíte vhodný materiál, opornú stenu brzdiace zeminu si môžete postaviť sami. Základom by mali byť betónové bloky na oporné múry, ktoré fungujú na princípe zámku. Bloky sú samy o sebe dostatočne odolné, avšak v kombinácii so zámkom tvoria nepreniknuteľnú hrádza, ktorú nezbúrať žiadna sila. Výhoda tohto systému je tiež v tom, že nie je potrebná žiadna malta ani lepidlo, podložia môže tvoriť iba piesok.

Pre riečne korytá

Tento systém sa hojne využíva aj pri stavbe korýt riek. Tam je to ale o dosť zložitejšie. Nielen že sa veľakrát jedná o stavby siahajúce aj do niekoľkometrových výšok, ale ide aj o pôdu. Tá je totiž nasiaknutá riečna vodou, čo ju výrazne pridáva na hmotnosti. Betónová konštrukcia musí odolať obrovskému tlaku. Tu je už nevyhnutné vybudovať minimálne metrovej základy, ktoré stene vytvoria dostatočnú oporu.

Estetický múrik

Oporné múry nemusí vyzerať za každú cenu stroho, naopak. Pri vhodnom výbere stavebných blokov môžete na záhrade vytvoriť funkčnú oporu, ktorá dokonale splynie s rázom okolitej krajiny. Pri dnešných farebných a tvarových variantoch ľahko dokážete skonštruovať úplne originálne múrik, ktorá bude držať svah a zároveň zaujímavo vyzerať. Všetko sa dá ešte vyšperkovať zasadením rôzneho ozdobného rastlinstva do zeminy v blízkom okolí, čo výsledný estetický dojem ešte podporí.

Iné materiály

Pokiaľ nie je svah príliš strmý, nie je potreba utrácať za betónové kvádre. Bohato postačí kameň, treba z potoka, z ktorého sa dá urobiť malá suchý múrik. Využiť sa dajú aj drevené trámy, ale v tom prípade si dávajte pozor na hnilobu.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.