19.4.2017

Pri úprave svahové záhrady sa nezaobídete bez oporných múrov. Zabezpečí stabilitu terénu a zvýši jeho atraktivitu.

Kamenia na spevnenie terénu

Najjednoduchším riešením pre spevnenie svahu je použitie kameňov a silných koreňov. Skalku či zatrávnenie svahu však využijete len vo svahoch s miernym sklonom. Ak sa sklon svahu blíži k 45 stupňom, potom je lepšie použiť oporné múry.

 

Betónové oporné múry

Pochopiteľne najprirodzenejšie vyzerá v záhrade kameň a drevo. Betónové oporné múry sa vracia do záhrad v novej podobe. Nie je potreba mať z neho strach. Ide o ekologický a lacný materiál. Oporné steny musia mať vždy dostatočne stabilný základ. Vyhnete sa tak zničeniu múrika spodnou vodou.

 

Alternatíva ku kameňu

Ako alternatíva kamenia je možné spevniť terasu vo svahu opäť betónovou oporným múrom. Betón je možné použiť v mnohých variantoch, ako liaty, betónové bloky alebo betónové tvárnice. Betónové bloky je potreba uložiť do betónových základov. Steny môžu vyzerať masívne alebo byť naopak obrastené kvetmi a pôsobiť jemne.

 

Varianty betónu

Betón môže byť v záhrade v podobe tvárnic sa štiepaným povrchom. Múriky do 80 cm dokonale spevní podklad. Môžete využiť tiež rôzne dekoratívne tvárnice v mnohých farbách alebo do nich nasypete zeminu a vysadíte do nich napríklad skalku či letničky. Svah v záhrade vôbec nemusí byť nevzhľadný. Pozor však na správnu členitosť, čím viac terás vybudujete, tým musí byť viac svah spevnený. Riešením sú napríklad gabiónové koše, ktoré sú naplnené kamením, sú však oproti betónu pomerne drahšie. Oporné múry môžu byť tiež postavené aj vyššie, než je 80 cm. Sú dostatočne pevné a stabilné.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.