13.4.2017


Chcete si postaviť bazén, ale terén u vášho domu nepatrí k nejrovnějším? Tento problém sa dá vyriešiť pomocou oporné múry.

Pre rovnú plochu

Ako bude zložitý celý projekt, bude záležať hlavne od veľkosti svahu. Malé terénne nerovnosti sa dajú zarovnať pomerne jednoducho a koľkokrát nie je potrebné ani vytvárať základy. Ovšem, ak sa jedná o veľký svah, bude práca oveľa zložitejšie. Oporné múry od jedného metra potrebujú byť v krajine pevne ukotvené. Zemina, ktorá na nich tlačí, by totiž mohla voľne stojace múr ľahko pretlačiť a zbortit. Celá práca by tak vyšla navnivoč a vy by ste mohli začať stavať zase od začiatku.

 

Najlepší je betón

Oporná stena sa tradične stavia z kameňa, ale môžu sa využiť aj tehly či drevené trámy. Tieto materiály sú ale použiteľné iba v prípade menších svahov. Pre tvrdú prácu sa používajú betónové bloky na oporné múry. Betón sa vyznačuje vysokou odolnosťou a dokáže vydržať aj silný dlhodobý nápor. Preto fungujú betónové bloky nielen ako oporné múry na záhradách, ale aj v korytách riek, kde vodné toky usmerňujú. Vlhká pôda je totiž oveľa ťažšie ako suchá a iné materiály by jej váhu nemuseli udržať.

 

Na záhradu

Betónové bloky ani tehly nie sú príliš vzhľadné, čo prekáža hlavne na záhradách. Tomu sa dá pomôcť vysádzaním okrasných rastlín alebo byliniek. Zarastená múrik bude rozhodne tvoriť oveľa lepší dojem než betónový pás. Niektoré typy betónových svahovek sa dokonca dajú využívať aj ako kvetináče. Oporná stena tak nemusí plniť len úžitkovú funkciu, ale môže sa jednať o ďalšie estetický prvok na vašom zelenom ihrisku.

 

Po stavbe

Oceniť opornú stenu nemusíte iba v prípadoch, keď sa váš pozemok prirodzene zvažuje. Hlavne po stavebných prácach sa obvykle nahromadí veľa zeminy, ktorej likvidácia nemusí byť práve najlacnejší. V takom prípade je ekonomicky výhodnejšie umelý kopec neodstraňovať, ale pomocou múru zarovnať.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.