6.4.2017

Aj svahová záhrada vám prinesie mnoho úžitku. Záhradu vo svahu je potreba náležite udržiavať, doplniť o terasy, múriky tak, aby vyzerala prirodzene.

Terasa vo svahu

Terasou rozumieme vybudovanie rovného povrchu, ktorý je v smere vrstevníc podopretý prudkým svahom alebo oporným múrom. Konkrétna podoba terasy potom závisí na výške svahu a veľkosti plochy. Množstvo terás sa odvíja od výšky terénu. Terasu by sme mali sprístupniť pomocou schodiska, ktoré môžeme tiež vybudovať z betónových blokov.

Oporné múry

Oporné múry pomôžu dotvoriť kompozíciu záhrady vo svahu. Zvládnete je postaviť sami. Oporné múry z betónu je potrebné položiť do betónového podložia. Šírka aj výška oporné múry závisí na samotnom svahu. Pomocou niekoľkých menších múrikov záhradu opticky predĺžite a zaujímavo rozčleníte.

Schody do svahu

Nevyhnutným prvkom svahovité záhrady sú schody. Materiál musí korešpondovať s oporným múrom, stenou, terasou a ďalšími prvkami záhrady. Použiť môžete betónové bloky na oporné múry alebo klasický kameň či drevo. Schody by nemali byť v zime klzké, takisto nezabúdajte na bezpečnostný prvok, ktorým je zábradlie.

Rastliny vo svahu

Rastliny vo svahu sa vám budú zle udržiavať. Je vhodné osadiť svah rastlinami, ktoré nevyžadujú žiadnu starostlivosť. Nebojte sa vo svahu si vybudovať skalku, do ktorej zasadíte menšie či väčšie kamene. Pre malé skalky vyberte betónové bloky alebo betónové tvárnice. Tie sa používajú aj na múriky, k stavbe protihlukových stien a bariér či k spevneniu svahu. Ak si chcete vybudovať vlastný svah, je potrebné ho vymodelovať pomocou ornice. Ak sa vám nehodí betón do záhrady, celkom iste tam nájde uplatnenie drevo a kameň.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.